TARIM.GOV.TR

Erzincan ve ilçeleri hayvancılık sektörü için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Birçok faktör açısından değerlendirildiğinde hayvancılık için çok olumlu şartlar ortaya koyan Erzincan, sahip olduğu avantajlar ile işadamlarının dikkatini çekiyor. Aile işletmeciliği şeklinde yapılan hayvancılığın ekonomik olmaması nedeniyle son yıllarda kurulan büyük çaplı hayvancılık işletmelerinden Erzincan da payını almaya başladı. Özellikle son yıllarda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hayvancılık sektörünün birçok başlık altında desteklenmesi, İl Özel İdaresinden sağlanan kaynaklarla yem bitkileri ekiminin teşvik edilerek kaba yem açığının kapatılması, et ve süt verimi açısından zengin kültür ırkı hayvanların Erzincan’a getirilmesi yatırım yapmak isteyen işadamlarını bu sektöre yöneltiyor.

Erzincan’da başta Tarım İl Müdürlüğü olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun yanı sıra sivil toplum kuruluşları işadamlarına Erzincan’da tarım ve hayvancılık üzerine yatırım yapma çağrısında bulunuyorlar. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 3 yıldır uygulamakta olduğu Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programından sağladığı hibeler ise yatırımcıları daha da cesaretlendiriyor.

ANADOLUM ORGANİK ŞİRKETİ’NDEN BÜYÜK YATIRIM

Yapılan çağrıların ardından girişimciler Erzincan’a yönelirken, İstanbul’daki Erzincanlı işadamlarının bir araya gelerek kurdukları Anadolum Organik Ürünler Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi Kemah ilçesine bağlı Karadağ köyüne 250 başlık büyük bir çiftlik inşa ediyor. Şirket yetkilileri yatırımın parasal değerinin 1,5 milyon TL olacağını belirtirken, kurulan çiftlik yöreye hareket getirecek. Anadolum Organik Ürünler Şirketi Karadağ köyünde sonbahar aylarında organik süt üretimine başlayacak. Kurulacak olan çiftlikte bir taraftan organik süt üretimine başlanırken, çiftlik aynı zamanda birçok kişiyi istihdam edecek. Şirket tarafından yapılan diğer bir güzel gelişme ise yıllardır kullanılmayan tarıma elverişli arazileri tekrar tarıma kazandırmak oldu. 250 baş hayvanın kaba yem açığını şimdiden düşünen şirket köyde kullanılmayan 450 dekarlık araziye yem bitkisi ekimi yaptı. Bir taraftan ahır inşaatlarını sürdüren şirket yetkilileri diğer taraftan hayvan seçimine başladılar. Kemah İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli veteriner hekimler gözetiminde hayvan seçimi çalışmalarını sürdüren yetkililer, çiftlikte Hoilstein ırkı süt ineği besleyecekler.

Şirketin yatırım alanında incelemelerde bulunan Erzincan İl Tarım Müdürü Ali Lek ve beraberindeki teknik heyet, şirket yetkilileriyle görüştüler. Burada konuşan İl Tarım Müdürü Ali Lek, yapılan bu yatırımın Erzincan’ın için gurur verici bir durum olduğunu söyledi. İl Müdürü Lek, şirket yetkililerine Erzincan adına teşekkür ederken, bu tür güzel gelişmelerin kendilerini mutlu ettiğini ve çalışma şevklerini daha da artırdığını söyledi. Erzincan İl Tarım Müdürü Lek konuşmasını şöyle sürdürdü: “İşadamlarımız bir araya gelerek bir şirket kurdular ve Erzincan’daki potansiyeli değerlendiriyorlar. Birçok açıdan bakıldığında bu yatırım çok büyük faydalar sağlayacağız. Biz İl Tarım Müdürlüğü olarak her fırsatta işadamlarımızı Erzincan’a davet ediyoruz. Teknik yönden kendilerine her zaman yardımcı olmayı garanti ediyoruz. Yeter ki Erzincan’ın tarım sektörüne bir şeyler katsınlar, biz elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

Anadolum Organik Ürünler Şirketi ortaklarından İşadamı Haluk Taşkın ise, Erzincan’da doğup büyüyen biri olduğunu söyleyerek “bir zamanlar iş, ekmek için gurbete bırakıp gittik. Zamanla kazandık ama bu toprakları hiç unutmadık. Şimdi bu topraklara geri dönüp yatırım yapmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Kendi köyümüzde organik süt üreterek Türkiye pazarına sunacağız. Sağolsunlar, bütün yetkililerden büyük destek gördük, görmeye de devam ediyoruz” diye konuştu.