Kemah Karadağ Köyünden iş adamları Haluk Taşkın, Mehmet Emin Taşkın, Mesut Delican ve Niyazi Duran Eryılmaz’ın ortaklaşa kurdukları Anadolum Organik Ürünler Gıda Tarım ve Hayvancılık San. ve Tic. Ltd. Şti. Kasım ayı itibari ile organik süt sığırcılığı faaliyetlerine başladı.

Yapımına Mayıs 2009 tarihinde başlanılan ve 6 ay gibi çok kısa sürede tamamlanan tesiste, inşaatla birlikte hayvan alımı da gerçekleştirildi. Şu anda 40 adet sağmal mavi sertifikalı hoştayn cinsi süt ineği ile üretime başlanan tesiste, 150 baş sağmal inek düşünülmekte.

Tesiste bulunan sağmal inek ahırı 1200 m², süt sağım ünitesi 500 m², yem ve slaj depoları 1000 m², idari bina ve lojman 250 m², olmak üzere toplam kapalı alan yaklaşık 3000 m² ve 25000 m² açık üniteden oluşmakta.

Çiftlik, tarım bakanlığının organik üretim yönetmeliğine uygun uluslararası organik tarım yönetimi yapan ve sertifikalandıran kuruluş olan İMO tarafından denetlenmekte.

Bu doğrultuda yatırımını tamamlamış olan Anadolum Organik, mevcut süt üretimini Türkiye’nin tek organik çiğ üreticisi olan Doğan Organik Kelkit firması ile değerlendirecek.

Anadolum Organiğin, Karadağ Köyünde kurulmuş olan tesisinin tamamı öz sermaye ile yapılmış olup, yatırım tutarı yaklaşık 1.500.000 TL’dir. Mevcut tesis şu anda dört aileye istihdam sağlamaktadır. Tesisin en büyük özelliği yöremizde ilk ve tek olmasıdır.

Şirket ortaklarından iş adamı Haluk Taşkın, bu yatırıma başlamadan önce uzun araştırmalar yaptıklarını ve bu araştırmalar sonucunda karar verdiklerini, başarılı olmaktan başka seçeneklerinin olmadığını, başarılı olabilmek için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapacaklarını söyledi.

Yörenin yatırımlar manasında ki ön yargılarını kırıp, çevresine ışık tutmasında fazlaca önem arz ettiğini belirten Haluk Taşkın, “Sorumluluğumuzun ağır olduğunun bilincindeyiz. Tesisi tamamen en son tekniklerle donattık, gübre yönetimi, soğuk zincir, sağım hijyeni ve otomasyonu ve hayvan besleme makine ekipmanı gibi bütün ekipmanlara sahibiz ve çevreye son derece saygılı bir üretim yapmaktayız. Süt sığırcılığının en önemli maliyet girdilerinden olan yem bitkileri üretiminin de büyük kısmını kendi arazilerimizde ve aynı şekilde organik şartnamelere uygun olarak üretiyoruz.

Çevremizde bulunan çiftçilerle bu konularda her türlü iş birliğine de açığız.

Bizlerin, bu yatırımı gerçekleştirmemizde ellerinden gelen her türlü desteği ve yardımı sağlayan ve hep destekleri ile yanımızda olan başta Erzincan Valiliği olmak üzere, İl Tarım Müdürlüğümüz, Kemah Kaymakamlığımız ve İlçe Tarım Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Kemah’ımızın bir önceki Kaymakamı Sayın Eyüp Çalışır’ın desteklerine de müteşekkiriz. Ayrıca İlçe Tarım Müdürlüğümüzde başta müdürümüz Sayın Kadir Kolak olmak üzere bütün ekibinin ve özellikle Veteriner Hekim Sayın İsmail Özgür İlhan’ın fedakârca desteklerini hiçbir zaman unutmayacağız.

Yöremizde bu tip yatırımların çoğalmasını ve tesisimizin memleketimize ülkemize hayırlı olmasını ve hayırlar getirmesini dilerim” dedi.

Taşkın, İşletmelerinde yörenin damak zevkine uygun olarak, tulum peyniri, salamura peynir ve tereyağı imal ettiklerini bu konuda sipariş ve tekliflere de açık olduklarını belirtti.

Organik Ürün: Üretiminin hiçbir aşamasında sentetik gübre ve kimyasal tarım ilacı kullanılmadan yapılmış ve üretilmiş üründür.       

Kaynak: Erzincanlilarinsesi.com